Mean Well LRS-200-24 200W AC/DC Single Output Power Supply is a single-output enclosed type power supply with 30mm of low-profile design. Adopting an input of 115 VAC or 230 VAC (select by switch), it provides an output of 24V.
LRS-200-24 features high efficiency of up to 90%. The metallic mesh case design enhances the heat dissipation so that the power supply operates from -30ºC to +70ºC under air convection without a fan. Delivering an extremely low no load power consumption (less than 0.75W), LR-200-24 allows the end system to easily meet the worldwide energy requirement.
formbot 3d printer spare part meanwell power supply 24V 8.8A melbourne australia